Branża OZE jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi obecnych czasów. Należy do niej m.in. fotowoltaika, która ma największy potencjał rozwojowy w naszym kraju. Obecnie zwolennicy tej techniki apelują o likwidację barier administracyjnych w rozbudowanie nowych instalacji. Pomówmy zatem o nowym projekcie rozporządzenia, które zostało przyjęte 8 sierpnia 2023 roku – czy przepisy są przychylne wobec odnawialnych źródeł energii?

Pozwolenia zintegrowane wydawane są w związku z działalnością przemysłową. To swoista licencja, dzięki której możliwa jest legalna eksploatacja instalacji przemysłowych różnego rodzaju. Zostały one wymienione w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 20214 roku. Sprawdź, czy Twoja działalność przemysłowa wymaga pozwolenia zintegrowanego, a które instalacje są zwolnione z konieczności posiadania takiego pozwolenia. Dowiedz się, gdzie złożyć wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego i jaka opłata się z tym wiąże.

Dyrektywa SUP odpowiada na problemy z plastikowym zanieczyszczeniem. To regulacja Unii Europejskiej przegłosowana już w 2019 roku. Polska odpowiada na dyrektywę, której celem jest ochrona planety ze sporym "poślizgiem". Ustawa wdrażająca zmiany w związku z dyrektywą SUP w naszym kraju została opublikowana 9 maja 2023 roku, a większość zapisów ustawy weszła w życie 24 maja 2023 roku. Sprawdź, co o wdrażanych zmianach mówi Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dowiedz się, jak dyrektywa SUP wpłynie na przedsiębiorców i konsumentów.

Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego jest konieczne w sytuacji, w której firma w ramach swojej działalności gospodarczej wykorzystuje instalacje, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych. Dowiedz się, jakie szczególne uprawnienia ma organizacja ekologiczna w pozwoleniach zintegrowanych i jak przebiega proces ich wydania.

Ze względu na silną politykę ekologiczną Unii Europejskiej oraz rosnącą świadomość i odpowiedzialność, a więc też działalność prośrodowiskową firm i instytucji na rynku pracy wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ochrony środowiska. Gdzie znajdują zatrudnienie, czym się zajmują? Jak kształtują się możliwości – czyli co po ochronie środowiska można robić? O tym w naszym artykule. Sprawdź!

Procedura uzyskania decyzji środowiskowej bywa zawiła: potrafi trwać miesiącami, w skrajnych przypadkach latami opóźniając rozpoczęcie prac nad realizacją inwestycji. Z tego względu Ministerstwo Klimatu zaproponowało katalog rozwiązań, w ramach nowelizacji ustawy OOŚ (i kilku innych), które mają te procedury usprawnić. Co miałoby się zmienić? I jakie ma znaczenie dla inwestorów? Wyjaśniamy!