EKO-PROJEKT: Environmental decisions, consulting, outsourcing, environmental protection

As a consulting agency we support our customers in obtaining all of the necessary authorizations and administrative decisions concerning environmental protection for the companies, especially for production facilities, as well as we prepare studies and expertise for local authorities. Moreover, we provide full outsourcing in scope of day-to-day services for the Companies in scope of environmental protection and investment processes.

What distinguishes us is an individual approach to our Customers, preceded with a thorough analysis of the formal and legal requirements and engagement in ongoing cases.

As part of our activity, we have obtained more than half of a thousand of  , sectoral permits and other formal, legal arrangements for environmental protection. In addition, we support over hundreds of companies and factories throughout the country with ongoing services.


Our potential is over a dozen interdisciplinary team with experience in the implementation of the most demanding projects for leading companies and investments in Poland. We are distinguished by individual approach to client matters, preceded by a thorough analysis of the state of formal law and engagement in ongoing cases.


Our services are available in Polish and English.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

Budowa elektrowni fotowoltaicznej jest coraz bardziej opłacalna z punktu widzenia inwestorów. Z roku na rok koszty założenia instalacji maleją, przy jednoczesnym wzroście wydajności paneli. Inwestorzy mogą też liczyć na wsparcie finansowe czy atrakcyjne warunki kredytowania. Trzeba jednak mieć świadomość, że budowa elektrowni solarnej wiąże się z obowiązkiem dopełnienia licznych formalnościami, a jedną z nich jest konieczność sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia. Co to za dokument i jak go opracować? Zapraszamy do lektury!

Karta informacyjna przedsięwzięcia: elektrownia fotowoltaiczna – czy to konieczne?

Elektrownia słoneczna wymaga instalacji niezbędnej infrastruktury – oprócz paneli fotowoltaicznych (liczonych często w tysiącach) potrzebne są jeszcze inwertery, elementy konstrukcyjne, przyłącza. W zależności od skali przedsięwzięcia taka farma będzie generować określoną ilość prądu, który można też magazynować czy odprowadzać do sieci energetycznej. Jest to więc zabudowa przemysłowa, która została zakwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko naturalne (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – Dz.U. 2019 poz. 1839).

W przypadku planowanej powierzchni przekształconej w wyniku realizacji farmy fotowoltaicznej powyżej 10.000 m2 lub 5.000 m2 (w przypadku lokalizacji instalacji na obszarach chronionych na mocy Ustawy o ochronie przyrody np. NATURA 2000, obszary chronionego krajobrazu i in.) konieczne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia tzw. decyzji środowiskowej. Jest to przedsięwzięcie z tzw. I listy w związku z powyższym procedurę administracyjną należy rozpocząć przedłożeniem do Organu Karty informacyjnej przedsięwzięcia (najlepiej o standardzie Raportu oddziaływania na środowisko).

Obowiązek sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia dla tego typu inwestycji reguluje Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Co to jest karta informacyjna przedsięwzięcia?

Karta informacyjna jest dokumentem, w którym należy umieścić wszystkie kluczowe informacje o planowanej inwestycji. Analizując kartę informacyjną przedsięwzięcia, opiniujący inwestycję mogą podjąć decyzję, czy uzasadnione będzie przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, czy też nie jest to konieczne. Jeśli planowana inwestycja zostanie uznana za znacząco oddziałującą na środowisko, lub dokumentacja będzie sporządzona w sposób niepełny trzeba będzie przygotować jeszcze raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Wszystkie tego rodzaju dokumenty sporządza się wyłącznie dla planowanej inwestycji (instalacji), a nie ogólnie – dla podmiotu gospodarczego.

Kiedy należy sporządzić kartę informacyjną przedsięwzięcia: farma fotowoltaiczna?

Kartę informacyjną przedsięwzięcia należy opracować już w początkowej fazie inwestycji – na etapie projektowania i planowania. Dokument ten będzie niezbędny do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (tzw. decyzji środowiskowej). Kartę należy załączyć do wniosku o wydanie takiej decyzji administracyjnej. Całość (razem z wnioskiem i innymi potrzebnymi dokumentami) należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta (do wójta, burmistrza lub prezydenta).

Jak powinna wyglądać poprawna karta informacyjna przedsięwzięcia?

Karta informacyjna przedsięwzięcia nie jest zwykłą „formalnością”. Dokument ten należy sporządzić rzetelnie, jasno i czytelnie, z uwzględnieniem wszystkich wymaganych informacji. Można opracować go we własnym zakresie, jednak należy wtedy mieć świadomość, że każda nieścisłość czy nieprawidłowość może skutkować przedłużeniem się całego procesu. W najlepszym wypadku składający wniosek zostanie wezwany do uzupełnienia informacji czy złożenia wyjaśnień. W najgorszym – cały proces zakończy się niepowodzeniem, a inwestor znów znajdzie się w punkcie wyjścia.

Sporządzanie kart informacyjnych przedsięwzięcia to nasza specjalność! W Eko-Projekt wyręczamy naszych Klientów na drodze do uzyskania stosownych decyzji i pozwoleń administracyjnych. Każdego miesiąca do naszego „portfolio” dołącza kilka kolejnych zakończonych pełnym powodzeniem procesów – zapraszamy!  

Jakie informacje musi zawierać karta informacyjna przedsięwzięcia?

Fotowoltaika jest branżą skomplikowaną, dlatego tak ważne jest, by przed przystąpieniem do sporządzania karty informacyjnej zgromadzić wszystkie niezbędne informacje. Zwłaszcza z zakresu wykorzystywanych w elektrowni PV technologii oraz ich wpływu (i sposobów jego redukcji) na środowisko naturalne. Jakie konkretnie informacje muszą znaleźć się w tym dokumencie?

Karta informacyjna przedsięwzięcia (fotowoltaika) – informacje podstawowe:

  • rodzaj działalności (zgodny z Rozporządzeniem Rady Ministrów),
  • dokładna lokalizacja farmy PV (opis terenu pod inwestycję i sąsiadujących zabudowań, zajmowana powierzchnia, wykaz roślinności usuwanej pod budowę instalacji),
  • szczegółowy plan zagospodarowania terenu inwestycji (rozmieszczenie paneli, GPO, GPZ, transformatora, przebieg linii przyłączeniowej)
  • dokładna powierzchnia farmy fotowoltaicznej i wszystkich jej elementów technicznych (wymiary działki oraz całej instalacji PV),
  • informacje o wykorzystywanej infrastrukturze energetycznej,
  • zakres przedsięwzięcia (skala prac, ilość wykorzystanych surowców),
  • wykaz i opis wykorzystywanych w elektrowni PV technologii,
  • potwierdzenie zgodności lokalizacji elektrowni słonecznej z planem zagospodarowania przestrzennego,
  • skala oddziaływania inwestycji na środowisko i ludzi w zakresie emisji (spalin, substancji, hałasu itp.).

Karta informacyjna przedsięwzięcia (fotowoltaika) – informacje o oddziaływaniu na środowisko:

  • skala zużycia surowców – szacowana ilość materiałów, energii, paliw czy wody, które zostaną zużyte zarówno do budowy elektrowni słonecznej, jak i będą potrzebne do bieżącej działalności instalacji fotowoltaicznej,
  • prognozowane zużycie energii oraz ilość (i rodzaj) substancji wprowadzanych do środowiska oraz opis sposobów ich utylizacji (dotyczy to m.in. ścieków, odpadów, odprowadzania wód opadowych, substancji wprowadzanych do powietrza, źródeł i skali hałasu, uciążliwości dla okolicznych mieszkańców),
  • działania i rozwiązania, które zostaną wykorzystane w celu minimalizacji potencjalnego negatywnego wpływu inwestycji na środowisko naturalne; ich skuteczność musi być wysoka – inwestycja nie może pogorszyć standardu środowiska zarówno na jej terenie, jak i na całym obszarze oddziaływania elektrowni,
  • kilka wariantów przedsięwzięcia – w karcie informacyjnej należy opracować także rozwiązania alternatywne dla planowanych (ze względu na lokalizację oraz wykorzystywane technologie); opisywany wariant alternatywny nie może być pozorny czy zerowy (odstąpienie od realizacji), a spośród propozycji zostanie wybrana ta, której oddziaływanie na środowisko będzie najmniejsze,
  • możliwość oddziaływania inwestycji na środowisko poza granicami kraju – dotyczy inwestycji transgranicznych,
  • obszary chronione w zasięgu oddziaływania inwestycji – spis terenów objętych ochroną, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji lub w zasięgu jej oddziaływania (parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000, korytarze ekologiczne),
  • opis realizowanych w pobliżu inwestycji – zwłaszcza jeśli są to inne elektrownie słoneczne lub działalność, która mogłaby doprowadzić do kumulacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne,
  • ryzyko awarii lub katastrofy naturalnej – bezwzględnie, jeśli planowana inwestycja zostanie zakwalifikowana jako przedsięwzięcie o zwiększonym ryzyku poważnej awarii przemysłowej, katastrofy naturalnej lub budowlanej.

FAQ:

1. Czy dla farmy fotowoltaicznej konieczna jest karta informacyjna przedsięwzięcia?

Farma fotowoltaiczna jest instalacją, którą zalicza się do zabudowy przemysłowej, uwzględnionej w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, która wymaga opracowania karty informacyjnej przedsięwzięcia. Dla tego typu inwestycji karta informacyjna przedsięwzięcia jest obowiązkowa. 

2. Kiedy i gdzie należy złożyć kartę informacyjną przedsięwzięcia (farma fotowoltaiczna)?

Ten dokument należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej i złożyć w urzędzie gminy bądź miasta.

3. Co należy uwzględnić w karcie informacyjnej przedsięwzięcia (elektrownia fotowoltaiczna)?

W KIP muszą znaleźć się m.in. podstawowe informacje o inwestycji (rodzaj, skala, lokalizacja, wielkość, opis technologii), jej oddziaływaniu na środowisko (np. źródła i skala hałasu, emisja substancji do powietrza), rozwiązaniach minimalizujących wpływ na środowisko czy o wariantach przedsięwzięcia. 

 

References

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA