EKO-PROJEKT: Environmental decisions, consulting, outsourcing, environmental protection

As a consulting agency we support our customers in obtaining all of the necessary authorizations and administrative decisions concerning environmental protection for the companies, especially for production facilities, as well as we prepare studies and expertise for local authorities. Moreover, we provide full outsourcing in scope of day-to-day services for the Companies in scope of environmental protection and investment processes.

What distinguishes us is an individual approach to our Customers, preceded with a thorough analysis of the formal and legal requirements and engagement in ongoing cases.

As part of our activity, we have obtained more than half of a thousand of  , sectoral permits and other formal, legal arrangements for environmental protection. In addition, we support over hundreds of companies and factories throughout the country with ongoing services.


Our potential is over a dozen interdisciplinary team with experience in the implementation of the most demanding projects for leading companies and investments in Poland. We are distinguished by individual approach to client matters, preceded by a thorough analysis of the state of formal law and engagement in ongoing cases.


Our services are available in Polish and English.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

 W 2023 roku zaczął obowiązywać (do grudnia 2025 r. przejściowo) nowy mechanizm polityki klimatycznej UE – o charakterze węglowego podatku granicznego. Zgodnie z prawem importerzy lub pośredni przedstawiciele celni muszą już składać kwartalne sprawozdania zawierające informacje o wwożonych towarach objętych CBAM. Co to za mechanizm? Gdzie i jak złożyć raport oraz jakie dane powinien obejmować? Wyjaśniamy!

CBAM – podatek węglowy od emisji gazów cieplarnianych dla europejskich importerów

CBAM, Carbon Border Adjustment Mechanism, to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Ma charakter węglowego podatku granicznego. Jego założeniem jest wyrównywanie kosztów związanych z emisją CO2 dla towarów importowanych do Unii i towarów unijnych, które są objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji (UE ETS). Wprowadzono go po to, by nie przenosić emisji gazów cieplarnianych z UE do krajów, których polityka klimatyczna i środowiskowa spełnia niższe standardy. Wiele firm realizuje procesy produkcyjne w państwach, w których obowiązuje mniej rygorystyczna polityka dekarbonizacyjna – i choć emisje „uciekają” z UE, w ogólnym rozrachunku niewiele to zmienia.

CBAM ma odzwierciedlać unijny system handlu emisjami – certyfikaty CBAM będą obejmować emisje wbudowane w towary importowane do UE; zatem cena certyfikatu CBAM = cenie uprawnień ETS. Mimo przeniesienia produkcji poza kraje wspólnoty przedsiębiorcy wciąż będą zatem ponosić koszty zakupu emisji gazów cieplarnianych. Importerzy wyrobów objętych CBAM będą zobowiązani do deklarowania co rok ilości towarów sprowadzonych do Unii Europejskiej w roku ubiegłym i zakupu certyfikatów CBAM w ilości odpowiadającej emisji wbudowanej (uwolnionej w procesie produkcji danego wyrobu i pośredniej – pochodzącej z energii elektrycznej zużywanej podczas produkcji towarów).

Natomiast obecnie, w okresie przejściowym importerzy nie uiszczają jeszcze żadnych opłat – muszą tylko zrealizować obowiązek sprawozdawczy.

Towary objęte CBAM w pierwszym, przejściowych okresie (do grudnia 2025 r.) to:

  • cement,
  • żeliwo, stal i aluminium,
  • nawozy,
  • energia elektryczna,
  • wodór,
  • inne wymienione w załączniku I do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956.

Z czasem mechanizm CBAM ma obejmować jeszcze inne towary, zgodnie z sektorami objętymi EU ETS; zmiany będą wprowadzane najpewniej stopniowo.

Importerzy wyrobów objętych CBAM a obowiązkowe sprawozdanie kwartalne

Termin złożenia pierwszego kwartalnego sprawozdania CBAM to 31 stycznia 2024 r., a niedopełnienie obowiązku może wiązać się z nałożeniem kary.

Za złożenie sprawozdania odpowiedzialni są importerzy towarów objętych CBAM lub pośredni przedstawiciele celni. O obowiązku informują organy celne, a w pierwszym okresie przedsiębiorcy nie muszą mieć pozwolenia na przywóz towarów. Aby złożyć taki raport, należy zarejestrować się na platformie PUESC i dalej w rejestrze przejściowym CBAM.

Sprawozdanie CBAM powinno obejmować:

  • Całkowitą ilość każdego rodzaju towarów, wyrażoną w megawatogodzinach dla energii elektrycznej lub w tonach w przypadku innych towarów – trzeba ją określić dla każdej instalacji wytwarzającej towary w państwie pochodzenia.
  • Rzeczywisty całkowity poziom emisji wbudowanych. Wyraża się go w tonach emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla na megawatogodzinę energii elektrycznej lub (dla innych towarów) w tonach emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla na tonę każdego rodzaju towarów.
  • Wartość całkowitych emisji pośrednich, obliczona zgodnie z aktem wykonawczym. Emisje pośrednie to te pochodzące z wytwarzania energii zużywanej w trakcie procesu produkcyjnego.
  • Wysokość opłaty emisyjnej należnej w państwie pochodzenia za emisje wbudowane w towary importowane, z uwzględnieniem rabatów lub innej dostępnej formy rekompensaty.

W pierwszym roku mamy do wyboru trzy metody obliczania emisji wbudowanych:

  1. pełne raportowanie według nowej metodologii (metoda UE), które będzie obowiązywać docelowo;
  2. na podstawie równoważnych systemów krajowych państw trzecich;
  3. na podstawie wartości domyślnych opublikowanych przez KE, czyli rejestru przejściowego CBAM.

Mechanizm CBAM – rozporządzenie, podstawy prawne i wsparcie dla przedsiębiorców

Podstawą prawną wprowadzenia mechanizmu dostosowywania cen na granicach jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z 10 maja 2023 r. Komisja szczegółowo określiła obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców w okresie przejściowym w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji UE 2023/1773 z 17 sierpnia 2023 r. Towary objęte CBAM oraz informacje odnośnie do metod obliczania emisji i obowiązku sprawozdawczości ujęto w załącznikach do Rozporządzeń.

Jak rozliczyć importowane towary pod względem rzeczywistego całkowitego poziomu emisji? Którą metodę obliczania wartości emisji pośrednich wybrać, jak ją poprawnie zastosować? Jak najkorzystniej uwzględnić opłaty emisyjne i odciążenia? Zapraszamy na konsultacje w firmie Eko-Projekt – od lat pomagamy przedsiębiorcom dostosować się do zmian w polityce klimatycznej, środowiskowej. Możemy przejąć od Państwa wszelkie wynikające z nowych przepisów obowiązki – opracować sprawozdania oraz realnie pomóc przygotować się do nowego porządku prawnego po zakończeniu okresu przejściowego. Zachęcamy do niezobowiązującej rozmowy!

FAQ:

1. Co to jest CBAM?

CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Po jego wdrożeniu importujący towary do krajów UE będę pokrywać koszty emisji gazów cieplarnianych (powstałych podczas ich produkcji) proporcjonalnie do systemu ETS.

2. Jakie obowiązki nakłada na importerów CBAM?

W okresie przejściowym do grudnia 2025 r. na importerów towarów objętych CBAM nałożony jest tylko obowiązek sprawozdawczości w ujęciu kwartalnym.

Na kiedy planuje się pełne wdrożenie CBAM?

Pełne wdrożenie mechanizmu CBAM planowane jest na początek 2026 r.

References

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA