EKO-PROJEKT: Environmental decisions, consulting, outsourcing, environmental protection

As a consulting agency we support our customers in obtaining all of the necessary authorizations and administrative decisions concerning environmental protection for the companies, especially for production facilities, as well as we prepare studies and expertise for local authorities. Moreover, we provide full outsourcing in scope of day-to-day services for the Companies in scope of environmental protection and investment processes.

What distinguishes us is an individual approach to our Customers, preceded with a thorough analysis of the formal and legal requirements and engagement in ongoing cases.

As part of our activity, we have obtained more than half of a thousand of  , sectoral permits and other formal, legal arrangements for environmental protection. In addition, we support over hundreds of companies and factories throughout the country with ongoing services.


Our potential is over a dozen interdisciplinary team with experience in the implementation of the most demanding projects for leading companies and investments in Poland. We are distinguished by individual approach to client matters, preceded by a thorough analysis of the state of formal law and engagement in ongoing cases.


Our services are available in Polish and English.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE), które miały działać w Polsce do końca 2020 roku, będą funkcjonować jeszcze sześć kolejnych lat! To dobra wiadomość dla inwestorów, bo działalność w SSE wiąże się z szeregiem korzyści. To z jednej strony dostęp do atrakcyjnych gospodarczo gruntów, a z drugiej pokaźne ulgi – nie trzeba płacić podatku od nieruchomości, a kwota należnego podatku dochodowego może zostać znacznie zmniejszona.

Czym są Specjalne Strefy Ekonomiczne i gdzie są zlokalizowane na terenie naszego kraju? Jak rozpocząć prowadzenie działalności SSE? Czy działalność w Strefie Ekonomicznej także wiąże się z koniecznością uzyskania stosownej decyzji środowiskowej bądź pozwolenia zintegrowanego? Sprawdźmy!

Czym są i gdzie są zlokalizowane Specjalne Strefy Ekonomiczne?

SSE, czyli Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniony i niezamieszkały fragment terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zasady prowadzenia działalności na tym terenie zostały szczegółowo określone w Ustawie o Specjalnych Strefach Ekonomicznych z dnia 20 października 1994 roku. Treść dokumentu znaleźć można w Dzienniku Ustaw z 2007 roku, pod numerem 42, na pozycji 274. Warto zapoznać się z jego treścią w całości.

Pierwsza taka Strefa powstała w Polsce już w 1995 roku jako SSE EURO-PARK MIELEC. Obecnie na terenie naszego kraju działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych:

 

  • Kamiennogórska SSEMP
  • Katowicka SSE
  • ostrzyńsko-słubicka SSE
  • Krakowski Park Technologiczny
  • Legnicka SSE
  • Łódzka SSE
  • SSE Euro-Park Mielec
  • Pomorska SSE
  • Słupska SSE
  • SSE Starachowice
  • Suwalska SSE
  • TSSE Euro-Park Wisłosan
  • Wałbrzyska SS
  • Warmińsko-Mazurska SSE

Łącznie Specjalne Strefy Ekonomiczne zlokalizowane są na terenie wszystkich województw i zajmują obszar około 16 tysięcy hektarów. Zostały stworzone po to, by przyspieszyć w Polsce rozwój gospodarczy – zapewnić nowe miejsca pracy, rozwijać określone, perspektywiczne dziedziny działalności gospodarczej, zwiększyć eksport polskich produktów poza granice państwa.

Dlaczego warto rozpocząć działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej?

Wyodrębnione Strefy Ekonomiczne oferują inwestorom dobre warunki do rozpoczęcia i rozwoju działalności gospodarczej. Z jednej strony można tu liczyć na dostępność odpowiedniego rozmiaru gruntu – już uzbrojonego i wyposażonego w niezbędną infrastrukturę. Z drugiej strony na terenach SSE często są już wybudowane nieruchomości, które można kupić lub wynająć. Są to zarówno duże hale produkcyjne, jak i powierzchnie biurowe, w których zorganizować można prace badawczo-rozwojowe, albo te związane z obsługą klienta. To duże ułatwienie na start, które gwarantuje szybsze i bardziej sprawne rozpoczęcie działalności. Ponadto na terenie SSE można także realizować projekty BTS (build to suit), czyli na przykład wybudować nowy, „szyty na miarę” obiekt, zgodny z wytycznymi i potrzebami inwestora oraz specyfiką jego działalności. To kosztowna inwestycja, dlatego przedsiębiorcy mogą skorzystać w tym wypadku z leasingu.

Ulgi, zwolnienia i pomoc, czyli prowadzenie działalności w SSE

Szybki i wielu przypadkach prosty logistycznie oraz rozłożony w kosztach start do już duże ułatwienie dla inwestora. Oprócz tego rozpoczynający działalność w SSE mogą liczyć na ogólny mniejszy koszt działalności, co wiąże się ze zwolnieniami bądź ulgami podatkowymi.

  • Zmniejszenie podatku dochodowego – inwestorzy zwolnieni są z opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności (objętej pozwoleniem) z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy bądź ogólnych kosztów nowej inwestycji. Działa to na podstawie tzw. pomocy publicznej, której skala uzależniona jest od odgórnie określonych warunków pomocy dla danej Strefy oraz od kosztów kwalifikujących do udzielenia pomocy. Jest to od 30% do 50% w zależności od województwa.
  • Zwolnienie z podatku od nieruchomości – przysługuje na podstawie regulacji prawnych odpowiednich artykułów Ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, na podstawie której zwolnienie podatkowe może wprowadzić drogą uchwały właściwa rada gminy.
  • Wsparcie administracyjne (w kwestiach prawnych, organizacyjnych, ale też ułatwienie dostępu do mediów czy pomoc w rekrutacji pracowników).
  • Ułatwione procedury – Zarządcy Specjalnych Stref Ekonomicznych ułatwiają współpracę oraz kontakt z odpowiednimi jednostkami samorządu terytorialnego.

Jak rozpocząć działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej?

Rozpoczęcie działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia spółki zarządzającej Strefą, która udziela go inwestorowi w imieniu Ministra Gospodarki. Co ważne, takie samo prawo do korzystania z SSE mają inwestorzy zarówno polscy, jak i zagraniczni. Aby uzyskać stosowne pozwolenie, trzeba wskazać przede wszystkim:

  • przedmiot działalności
  • minimalny koszt wydatków inwestycyjnych
  • minimalną liczbę miejsc pracy

Ponadto w przypadku większości różnego typu działalności przemysłowej inwestor będzie musiał jeszcze uzyskać stosowną decyzję środowiskową lub pozwolenie zintegrowane. Obie procedury są wyjątkowo skomplikowane i czasochłonne, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego konsultanta. Zapraszamy do Eko-Projekt!

Decyzje środowiskowe i pozwolenia zintegrowane w SSE

Niezależnie od terytorium prowadzenia działalności przemysłowej, a więc także na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, inwestor musi określić skalę oddziaływania swojej działalności na środowisko naturalne. Nawet jeśli zanieczyszczenie środowiska z tytułu prowadzonej działalności będzie wyłącznie potencjalne lub niewielkie, inwestor będzie musiał uzyskać stosowne pozwolenie – koniecznie przed rozpoczęciem działalności.

Jak uzyskać decyzję środowiskową?

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, nazywana potocznie po prostu decyzją środowiskową to wymóg, który reguluje Ustawa udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z dnia 3 października 2008 roku. Z jednej strony jest to decyzja umożliwiająca rozpoczęcie działalności, a z drugiej dokument, który określa wytyczne, jakie musi spełnić inwestycja, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska do minimum. Zgodnie z procedurą inwestor będzie prawdopodobnie musiał sporządzić raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Na wydanie decyzji mają też wpływ konsultacje społeczne. Wniosek razem z wymaganymi załącznikami należy złożyć do odpowiedniego organu – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Decyzji można się spodziewać zazwyczaj w okresie do 5 - 6 miesięcy.

Kiedy trzeba ubiegać się o pozwolenie zintegrowane?

Pozwolenie zintegrowane to z kolei rodzaj licencji, bez której niemożliwie jest prowadzenie wielu działalności przemysłowych (rozpoczęcie produkcji). Nie jest wydawane (jak decyzja środowiskowa) dla całości inwestycji, lecz dla poszczególnych instalacji przemysłowych (budynki, maszyny, urządzenia), które ze względu na skalę lub rodzaj działalności będą powodować zagrożenie dla środowiska (w tym poszczególnych elementów przyrodniczych).

Rodzaje instalacji, które do podjęcia działalności potrzebują uzyskania pozwolenia zintegrowanego, zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 roku. Są to m.in. instalacje do wytwarzania energii i paliw, produkcji i obróbki metali, związane z przemysłem mineralnym, chemicznym, ubojem zwierząt, obróbką i przetwórstwem produktów spożywczych oraz w gospodarce odpadami.

Nie wiesz, czy powinieneś ubiegać się o decyzję środowiskową lub pozwolenie zintegrowane? Albo już wiesz, że musisz, ale gubisz się w tych wszystkich skomplikowanych przepisach? Skontaktuj się z nami! Razem przeprowadzimy nawet najbardziej skomplikowaną procedurę – z pełnym powodzeniem!

References

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA