Szanowni Państwo,

w ubiegły piątek tj. 03.04.2020 r. zostały wydane Wytyczne ws. postępowania z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Wytyczne te określają, iż „Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane” (tj. odpady komunalne).

Informujemy Państwa, iż odpady takie jak środki zapobiegawcze, środki ochrony indywidualnej zgodnie z Katalogiem Odpadów do tej pory były i powinny być klasyfikowane jako odpady po kodem:

15 02 03 - Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.

W związku z powyższym ze swojej strony proponujemy, aby pozostać przy kodzie 15 02 03 (w przypadku, gdy do tej pory takie odpady powstawały w firmie i wpis do BDO obejmuje te odpady) i stosowanie się do niego, ponieważ nie możemy dać Państwu gwarancji, iż za dzień, tydzień Rząd RP nie zmieni stanowiska co do klasyfikacji odpadów w postaci środków ochrony indywidualnej w przedsiębiorstwach.

Jednakowo na ten czas (od minionego piątku 03.04.2020 r.) również stosując się do wytycznych MK i GIS będzie zgodne i dopuszcza się umieszczanie odpadów (w postaci zużytych maseczek, rękawiczek) również w odpadach komunalnych zmieszanych.

Dodatkowo jako środek ochronny zalecamy gromadzenie odpadów (maseczek, rękawiczek) w osobnych pojemnikach i workach. O zaistniałych kolejnych zmianach m.in. w zakresie gospodarowania odpadami podczas pandemii wirusa COVID-19 będziemy Państwa informować na bieżąco.

W przypadku pytań pozostajemy stale do Państwa dyspozycji telefonicznej i mailowej.

 

Kontakt

 

Oceń artykuł

Jak klasyfikować odpady powstające podczas pandemii koronowawirusa SARS-CoV-2?

5 / 5 na podstawie 2 głosów