EKO-PROJEKT: Umweltbescheide, Consulting, Outsourcing, Umweltschutz

In Rahmen der bisherigen Tätigkeit haben wir erfolgreich über funf hundert rechtskräftige Umweltbescheide, Gewerbeerlaubnise nach der IVU-Richtlinie (2008/1/EG) und andere formal-rechtliche Unterlagen für unsere Kunden beantragt. Darüberhinaus betreuen wir über hunderte von Firmen und Unternehmen aus ganz Polen.


Unser menschliches Potenzial besteht aus dem
interdisziplinären Team mit mehreren Personen, die Erfahrung bei der Realisierung von Projekten für die wichtigsten Firmen und Investitionen in Polen haben.


Die Betreuung von Ihren Projekten und das fortlaufende Consulting bieten wir sowohl auf Polnisch als auch auf Englisch.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

Bez zaprojektowanej pod konkretne wymogi i specyfikę działalności firmy produkcyjnej, hali magazynowej większość działalności z naprawdę różnych sektorów gospodarki nie byłaby możliwa! Budowa nowoczesnego magazynu wiąże się jednak z koniecznością spełnienia określonych wymogów i formalności prawnych z zakresu ochrony środowiska. Przede wszystkim trzeba uzyskać stosowną decyzję administracyjną, do czego potrzebna będzie tzw. karta informacyjna przedsięwzięcia, jeśli jest to inwestycja kwalifikowana jako potencjalnie znacząco oddziałująca na środowisko. Co to za dokument i jak go przygotować? Wyjaśniamy!

Co to jest karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP)?

Jest to dokument, w którym należy przedstawić wszystkie najważniejsze informacje na temat planowanego przedsięwzięcia. To właśnie na podstawie karty informacyjnej organ opiniujący inwestycję podejmie decyzję o konieczności lub zaniechaniu przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Konkretne rodzaje hal magazynowych, które objęte są obowiązkiem uzyskania tzw. decyzji środowiskowej (do której potrzebna jest karta informacyjna) ujęto w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Głównym kryterium (progiem), po przekroczeniu którego musimy starać się o otrzymanie decyzji środowiskowej jest powierzchnia przekształcona w wyniku realizacji przedsięwzięcia powyżej 10.000 m2 (5000 m2 na obszarach chronionych) oraz powierzchnia parkingów powyżej 5000 m2 (2000 m2 na obszarach chronionych).

Warto zaznaczyć, że KIP na inwestycję magazynową, logistyczną sporządza się dla inwestycji mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W przypadku działalności, które będą znacząco oddziaływać na środowisko, np. ze względu na charakter produkcji towarzyszącej magazynowi, konieczne będzie przygotowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Oba dokumenty przypisuje się konkretnej inwestycji, nie zaś ogólnie – podmiotowi gospodarczemu.

Kiedy potrzebna jest karta informacyjna przedsięwzięcia?

Karta informacyjna przedsięwzięcia potrzebna jest do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (tzw. decyzji środowiskowej). Należy złożyć ją we właściwym urzędzie miasta lub gminy jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji (kierując całość do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). Dokument ten musi zostać sporządzony w sposób jasny i czytelny.

Czy można samodzielnie sporządzić kartę informacyjną przedsięwzięcia?

Oczywiście, lecz trzeba dysponować odpowiednią wiedzą i włożyć sporo wysiłku w zrozumienie skomplikowanych prawnych regulacji! Być może nie obędzie się też bez ponownej wizyty w urzędzie w celu uzupełnienia informacji. Jeśli dokument zostanie sporządzony nieprawidłowo, cały proces może zakończyć się niepowodzeniem, co należy od razu wziąć pod uwagę.

Zdecydowanie warto powierzyć dopełnienie wszelkich formalności fachowcom. W Eko-Projekt specjalizujemy się w przygotowywaniu kart informacyjnych i reprezentujemy naszych Klientów w całym procesie uzyskania niezbędnych decyzji i pozwoleń. Zapraszamy do kontaktu!

Co musi zawierać karta informacyjna przedsięwzięcia?

W rzetelnie opracowanym dokumencie muszą znaleźć się najważniejsze informacje o skali przedsięwzięcia i jego dokładnej lokalizacji oraz powierzchni, jaką obejmie. Trzeba także nawiązać do wszelkich planów inwestycyjnych oraz technologii, które będą wykorzystywane. I wreszcie – określić potencjalny wpływ inwestycji na środowisko naturalne oraz wskazać środki i rozwiązania, które będą mogły go minimalizować.

Podstawowe informacje o inwestycji w KIP:

  • rodzaj działalności (określony zgodnie z ww. Rozporządzeniem),
  • lokalizacja (dokładny opis miejsca i jego okolicy oraz sąsiedniej zabudowy m.in. zabudowa mieszkaniowa, szkoły, obiekty użyteczności publicznej, tereny turystyczne),
  • zajmowana powierzchnia (wymiary działki, obiektu budowlanego),
  • dane na temat wykorzystywanej infrastruktury energetycznej,
  • zestawienie danych o inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego,
  • skala przedsięwzięcia (zakres wykonywanych prac, rodzaj i ilość magazynowanych towarów, zużycie wszelkich surowców),
  • wykaz i opis wszelkiej roślinności, która zostanie usunięta pod budowę inwestycji.
  • opis wykorzystywanych technologii,
  • oddziaływanie przedsięwzięcia w zakresie wszystkich emisji np. emisji do powietrza, emisji hałasu, odpadów i ścieków.

Warianty przedsięwzięcia

W karcie informacyjnej przedsięwzięcia należy także wskazać wszystkie możliwe rozwiązania alternatywne pod względem lokalizacji czy wykorzystywanej technologii. Trzeba więc opracować i opisać kilka wariantów przedsięwzięcia, spośród których zostanie wybrany ten, który w najmniejszym stopniu będzie oddziaływał na środowisko naturalne. Co ważne i spotykane jako częsty błąd projektantów wariant alternatywny nie może być pozorny oraz nie może być tzw. wariantem zerowym tj. odstąpienie od realizacji przedsięwzięcia.

Przewidywana ilość wykorzystywanych surowców

W dokumencie niezbędnym do uzyskania decyzji środowiskowej trzeba także oszacować ilość surowców, która zostanie zużyta zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak i już po rozpoczęciu właściwej działalności, dotyczy to m.in. wody, paliw, energii i materiałów.

Rozwiązania chroniące środowisko

Karta informacyjna musi opisywać rodzaj działań i rozwiązania (np. technologie), które zostaną wdrożone w celu minimalizacji negatywnego wpływu przedsięwzięcia na środowisko naturalne. Należy pamiętać, że rozwiązania te muszą być na tyle skuteczne, by nie pogorszyć standardu jakości środowiska na całym terenie oddziaływania przedsięwzięcia (czyli w zasadzie poza granicami obszaru inwestycji).

Oddziaływanie na środowisko

Biorąc pod uwagę powyższe rozwiązania, w kolejnym kroku należy określić prognozowaną ilość zużycia energii i substancji wprowadzanych do środowiska oraz sposób postępowania z nimi. Dotyczy to zwłaszcza:

  • ilości i rodzaju ścieków oraz sposobów ich odprowadzania,
  • ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów oraz sposobów ich utylizacji,
  • sposobu odprowadzania wód opadowych z zanieczyszczonych powierzchni,
  • ilości i rodzaju substancji emitowanych do powietrza,
  • źródeł hałasu i jego skali,
  • innych elementów, które mogą zanieczyszczać środowisko lub być uciążliwe dla mieszkańców okolicy.

Jeśli nowa inwestycja realizowana jest na terenach transgranicznych (lub w ich pobliżu), to składający wniosek musi uwzględnić w KIP możliwość oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko naturalne poza granicami kraju.

Przedsięwzięcia realizowane w sąsiedztwie

W dokumencie należy także wskazać i opisać wszystkie inne przedsięwzięcia o zbliżonym charakterze, które realizowane są w najbliższej okolicy bądź na całym obszarze jej oddziaływania. Dotyczy to zwłaszcza innych inwestycji magazynowych, których działalność mogłaby prowadzić do kumulacji negatywnego wpływu środowiskowego.

Informacje o obszarach chronionych w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia

W karcie informacyjnej przedsięwzięcia należy koniecznie określić lokalizację inwestycji względem terenów objętych ochroną, np. parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów, obszarów Natura 2000 oraz korytarzy ekologicznych, jeśli znajdują się na obszarze oddziaływania przedsięwzięcia. Spis ten należy przygotować w oparciu o Ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody.

Informacje o ryzyku wystąpienia katastrofy lub awarii

Jeśli inwestycja zostanie zakwalifikowana jako przedsięwzięcie o dużym (lub zwiększonym) ryzyku poważnej awarii przemysłowej, to taka informacji musi zostać zawarta w dokumencie. Dotyczy to zwłaszcza niebezpieczeństwa wystąpienia poważnych awarii, które mogłyby naruszyć środowisko naturalne lub katastrof – budowlanych czy naturalnych związanych ze zmianami klimatycznymi. Pod uwagę należy wziąć także ewentualne prace rozbiórkowe, które mogłyby negatywnie wpłynąć na okoliczną przyrodę.

FAQ:

1. Po co sporządza się kartę informacyjną przedsiębiorstwa?

W przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko właściwy organ musi stwierdzić, czy rzeczywiście taka sytuacja będzie miała miejsce. Na podstawie informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia opiniujący mogą ocenić skalę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wydać decyzję środowiskową.

2. Kiedy trzeba przedstawić kartę informacyjną przedsiębiorstwa?

Dokument ten należy załączyć do wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia, które może potencjalnie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne (ich wykaz znajduje się m.in. w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko).

3. Co trzeba uwzględnić w karcie informacyjnej przedsiębiorstwa?

Przede wszystkim czytelne i szczegółowe informacje o rodzaju i skali działalności, lokalizacji i powierzchni, wykorzystywanej technologii, możliwym wpływie na środowisko i rozwiązaniach mających na celu jego minimalizację.

Folgende Kunden vertrauen uns bereits

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA